Чи відокремилась армія від народу?

Чи відокремилась армія від народу?

Напередодні Дня Збройних сил України у Канівського музею військової техніки під відкритим небом Національний військово-історичний музей України забрав військову техніку, яку у 2012 р. передав на договірній основі для експонування.

Як пише місцева преса,  на початку грудня 2015 р. військові, які приїхали до Канева забирати техніку, навіть забороняли місцевим жителям це дійство фотографувати чи знімати на відео. Безперечно, мешканців міста така ситуація обурила, адже їх позбавили не тільки пам’ятного місця, але й культурно-освітнього об’єкта відпочинку.

За короткий час свого існування Канівський музей став не менш популярним за його старшого побратима Національний музей Т.Г.Шевченка, що на Чернечій горі. Чим викликане таке музейне свавілля, адже музей військової техніки під відкритим небом в Каневі фактично було розібрано, не пояснено й досі. Отже, питання до керівництва Міністерства оборони України залишається відкритим. Це ганебне явище відбулося на фоні того, що Президентом України П.Порошенком підписано указ щодо організації національно-патріотичного виховання.

Відкриття музею в Каневі відбулося у жовтні 2012 р. з нагоди 68-ї річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників. Це була ініціатива міського голови В.Ніколенка, яку підтримали народні депутати О.Кузьмук, В.Корж та Національний військово-історичний музей України в особі тодішнього його очільника полковника Карпова В.В. Відкриття музею було дійсно значимою подією для життя міста.

Структурно майданчик відносився до місцевого музею-клубу «Ветеран» та був розгорнутий довкола відомого Бронепотягу М-56, який в серпні 1941 р. прикривав відхід радянських військ на лівий берег Дніпра. Бронепотяг встановили ще у 1980 р.. Слід сказати, що експонати військової техніки доправлялися до Канева прямо з військових частин власним коштом і транспортом місцевої влади з оформленням відповідної документації працівниками військово-історичного музею з Києва. До перевезення залучалися також й інші організації Канева, зокрема, МПМ «Інтербуд»,  ПП «Канів-граніт» та ін. Загалом було витрачено близько 100 тис. грн. на створення цієї експозиції.

Проте новий директор Національного військово-історичного музею В.Таранець вирішив розірвати угоду з Канівською міськрадою, а експонати військової техніки вивезти. Слід зазначити, що вивезені з Канева зразки військової техніки не є одиничними для Національного музею, аби бути негайно затребуваними для експозиції, тому складно сказати про дійсні мотиви такої акції. У його філіях, які мають відкриті експозиційні майданчики – в Луцьку, Первомайську таких зразків військової техніки представлено в достатній кількості.

До того ж, ще у 2013 р. відповідно до наказів Міністра оборони саме з метою комплектування Національного військово-історичного музею та його філій були виписані численні наряди на отримання танків, БТРів, БМП, літаків, гармат та іншої різноманітної техніки (більше 100 одиниць). Хотілося б дізнатися, невже все це отримано, перевезено і розміщено в експозиціях, що навіть знадобилося забирати зо п’ять експонатів з Канева?

Разом з тим, у даному контексті слід згадати скандальну історію з танком Т-34 часів війни, який було піднято в Черкаській області, і який В.Таранець (будучи на той момент очільником клубу «Червона зірка»), «забув» передати до Національного музею. Цей танк знаходиться на території концерну «Київпідземшляхбуд» за договором зберігання з 2008 року. І ніякі вимоги громадськості до Міноборони аби танк повернути до музею не мають успіху. А тут, на тобі, приїхали аж до Канева та й забрали техніку.

Вилучення військової техніки з музейного майданчика в Каневі свідчить про абсолютно байдуже ставлення чи просто ігнорування  Міноборони виконання безпосередніх функцій з військово-патріотичного виховання. Відтак до Міноборони постає багато питань на які очікуємо відповіді – чому це відбулося, чому не можуть доставити до музею танк Т-34, який знаходиться на території концерну «Київпідземшляхбуд» у Києві, а з Канева техніку забрали, чи отримали усю техніку виділену для комплектування Національного музею за наказами Міністра оборони, а головне, як пояснити громаді міста Канева припинення співпраці з Міноборони у справі військово-патріотичного виховання молоді? Чи армія відокремилась від народу?

Н.Петренко

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s